Wrzask – Izabela Janiszewska

Wrzask

Autor: Izabela Janiszewska

 

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Rok wydania: 2020

 

Wrzask” jest debiutancką powieścią Izabeli Janiszewskiej. Ale jaki to debiut!

Głównymi bohaterami książki są dziennikarka Larysa Luboń i policjant Bruno Wilczyński, których połączyło trudne śledztwo. Lara usiłuje wytropić tajemniczego „sponsora”, kupującego bardzo brutalny seks, Bruno zaś prowadzi śledztwo w sprawie zagadkowej śmierci młodej dziewczyny.

Oboje są samotnikami przywykłymi do samodzielnego działania, każde z nich ma w sobie sporą dozę egocentryzmu i arogancji. Nic więc dziwnego, że gdy muszą podjąć wspólne działania, atmosfera między nimi aż kipi od emocji. Łączy ich za to bagaż niedobrej przeszłości, takiej, która w wielu przypadkach rodzi chęć odwetu. Jednak Lara i Bruno poszli inną drogą. Jest nią niezgoda na panoszące się wokół nich zło.

Wrzask” ma w sobie to wszystko, czego oczekuję po dobrym kryminale. Zagmatwaną zagadkę kryminalną, niejednoznacznych, wielowymiarowych bohaterów i dobre, realistyczne dialogi oraz zaskakujące zakończenie. Ma też to trudne do zdefiniowania „coś”, co wywołuje wewnętrzne napięcie i sprawia, że po plecach przebiegają dreszcze.

 

Nie twierdzę, że „Wrzask” jest książką bez wad. Autorka niewątpliwie powinna poświęcić więcej czasu na zgłębienie policyjnych procedur. Opis działań policji jest zdecydowanie słabą stroną książki. Ale, jak już wspomniałam, jest to debiut Izabeli Janiszewskiej, a debiutantom mam zwyczaj wiele wybaczać. Zwłaszcza wtedy, gdy prócz jednego mankamentu wszystko inne jest dopracowane do perfekcji, a „wyrób finalny” wciąga czytelnika bardziej niż książki znanych „kryminalistów”.

Serdecznie polecam Wam tę książkę, a sama niecierpliwie czekam na chwilę, gdy będę mogła przeczytać drugą część.

 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.

 

Leave a Reply