Nienarodzona – Ewa Przydryga

Nienarodzona

Autor: Ewa Przydryga

 

Wydawnictwo: Muza

Rok wydania: 2022

 

Lubicie thrillery? Chcecie przeczytać naprawdę dobry? Taki, przy którym nawet łysemu włos się jeży na głowie, a rozwiązania pewnych wątków wyrwą z butów również tych, którzy są boso? W takim razie koniecznie musicie sięgnąć po Nienarodzoną Ewy Przydrygi, bo Ewa naprawdę umie w thrillery.

Laura Wagner znika bez śladu. Ponieważ ostatni raz była widziana na przystani, skąd odpłynęła wypożyczonym kajakiem, policja traktuje jej zniknięcie jako samobójstwo. Z ich zdaniem nie zgadza się przyrodnia siostra Laury, jednak jej argumenty nie przekonują policjanta dowodzącego akcją poszukiwawczą. Kłopoty finansowe, czego dowodem są zaległości w spłacie kredytu, rozstanie z mężem, opieka nad córką ze spektrum autyzmu i zbliżający się poród drugiego dziecka to dla niego aż nadto wystarczające powody, by młoda kobieta targnęła się na własne życie. Ale nie dla Niny, która rozpoczyna własne śledztwo. Nie wie tylko, na co można natrafić, jeśli kopie się zbyt głęboko…

Nienarodzona to zdecydowanie najlepszy thriller, jaki miałam okazję w tym roku czytać, dlatego polecam go gorąco wszystkim miłośnikom gatunku. I nie tylko im, autorka bowiem porusza bardzo istotny problem, będący nadal w naszym społeczeństwie uznawanym, jeśli nie za nieistniejący, to przynajmniej za niewygodny. Gwałt, podobnie jak zabójstwo jest czymś potwornym, a jednak bardzo często stygmatyzuje się ofiarę, nie sprawcę. Choć tekst piosenki Co się stało z Magdą K? autorstwa Andrzeja Mogielnickiego powstał w 1977 roku, nadal niestety jest aktualny, a zwłaszcza słowa przerażające obojętnością dla losu ofiary gwałtu: Mogła mówić „Nie widziałam kto”, zmarnowała chłopcom siedem lat.

Dziękuję autorce za tę książkę, za emocje, których mi nie szczędziła, i za odwagę, by poruszyć tematy trudne i dla wielu niewygodne. Nienarodzona na długo zostanie w mojej pamięci, to jedna z tych lektur, których się nie zapomina.

Leave a Reply